Kawior w Aleglorii

Sekret pozyskiwania kawioru przekazywany był w Rosji z pokolenia na pokolenie już od XII wieku. Na polskich stołach pojawił się już w wieku XVI, choć z oczywistych względów jego niezwykłego smaku doświadczała wyłącznie arystokracja. Przez stulecia kawior utrzymywał status rarytasu, serwowanego wyłącznie na specjalne okazje – nie inaczej rzecz się miała w młodopolskiej kuchni.

Smak kawioru nie należy do oczywistych, pierwsze zderzenie z nim może zaskakiwać. Dlatego w Aleglorii proponujemy Wam niejako wzór metra z Sevres - kawior marki Antonius, wychwalany pod niebiosa na całym kulinarnym świecie. Koneserzy tego wykwintnego przysmaku docenią jego świeżość, jakość i sposób podania. Być może zaskoczy ich informacja, że kawior, który rozkochał w sobie wyrafinowane podniebienia Francuzów i wymagające najwyższej jakości kubki smakowe arabskich szejków pochodzi z Polski. Z tym większą dumą i radością proponujemy Wam dziś fascynującą wyprawę w świat niecodziennych, wyrafinowanych smaków.

Dorodne jesiotry, z których pozyskiwany jest kawior Antonius, dojrzewają w krystalicznie czystych wodach warmińskich stawów. Tajemnicą smaku kawioru, którego skosztujecie w Aleglorii, jest jednak nie tylko bezpośrednie położenie hodowli jesiotrów w centrum „zielonych płuc Polski”, ale również bezustanna dbałość hodowcy o zdrowie i dobre samopoczucie ryb.

Kawior to arystokracja delikatesów. Dlatego zwykło się mówić, że kawioru się nie je – kawior się smakuje. Najwięksi szefowie kuchni degustują kawior w niewielkich ilościach, rozprowadzając jego błyszczące perełki na podniebieniu. Dopiero wtedy wiedzą, z jak doskonałym produktem mają do czynienia.

W Aleglorii proponujemy Wam kawior Antonius w wersji cztero – i sześciogwiazdkowej. Obie wersje charakteryzują się taką samą dbałością o zachowanie tradycyjnej, wielowiekowej tradycji pozyskiwania tego rarytasu, różniąc się przede wszystkim wiekiem jesiotrów, z których kawior pozyskano. Co za tym idzie różne są wielkości perełek i smak kawioru.

Kawior sześciogwiazdkowy to najbardziej pożądany, legendarny przysmak arystokracji. Pozyskiwany z najstarszych samic jesiotra, odznacza się niewiarygodnie bogatym smakiem, będącym spełnieniem marzeń najbardziej wymagających koneserów kawioru. Kawior czterogwiazdkowy jest łagodniejszy. Zachwyca kolorem i uwodzi delikatnym aromatem.

Uwolnienie pełnej palety doznań, jakie łączą się z degustacją kawioru, zależy w dużej mierze od sposobu jego podania. Dlatego w Aleglorii zaserwujemy go Wam na specjalnych, kryształowych naczyniach wypełnionych lodem, w towarzystwie świeżo zerwanego zajęczego szczawu i delikatnych przepiórczych jaj.

Kawior w Aleglorii to doprawdy pokusa nie do odparcia.